Nagroda Nobla z chemii 2019 za akumulator litowo-jonowy.

0
Nagroda Nobla z chemii 2019 za akumulator litowo-jonowy.

Naukowcy John Goodenough, Stanley Whittingham i Akira Yoshino zdobyli w środę Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rozwój baterii litowo-jonowych. To technologia, która pozwala światu na odejście od paliw kopalnych.

 Królewska Szwedzka Akademia Nauk postanowiła przyznać Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii 2019 trzem naukowcom

  • Amerykanin John B. Goodenough - The University of Texas at Austin, USA,
  • Brytyjczyk M. Stanley Whittingham - Binghamton University, State University of New York, USA,
  • Japończyk Akira Yoshino - Asahi Kasei Corporation, Tokyo, Japan Meijo University, Nagoya, Japan.

Stoją oni za sukcesem opracowania i rozwoju baterii litowo-jonowych, które zrewolucjonizowały ludzkie życie. Stworzyły one podwaliny społeczeństwa bezprzewodowego, wolnego od paliw kopalnych. Obecnie wykorzystuje się je m.in. w telefonach komórkowych, laptopach czy pojazdach elektrycznych, np. samochodach, rowerach elektrycznych, hulajnogach.

„Baterie litowo-jonowe zrewolucjonizowały nasze życie, odkąd po raz pierwszy weszły na rynek w 1991 roku i stały się największą korzyścią dla ludzkości” – podkreślił Komitet Noblowski.

Akumulatory litowo-jonowe są lekkie, pojemne i wydajne. Wykorzystuje się je również do magazynowania energii ze źródeł odnawialnych, np. energii wiatrowej lub słonecznej, tzw. energy storages (ESS).

Na początku lat 70. XX wieku Brytyjczyk Stanley Whittingham podczas kryzysu naftowego poszukiwał alternatywnego źródła energii. Badał wówczas nadprzewodniki i opracował pierwszą działającą baterię litową. Amerykanin John Goodenough i jego zespół badawczy kontynuowali pracę na prototypie Whittinghama i stworzyli znacznie mocniejsze i bardziej wytrzymałe akumulatory. W 1985 r. Japończyk Akira Yoshino opracował z kolei pierwszą komercyjnie opłacalną baterię litowo-jonową.

Trzej laureaci podzielą się pomiędzy sobą nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich, co stanowi równowartość około 830 tys. euro.

 

Nota prasowa:
https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2019/press-release/ 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Informacja w nagłówku

Infolinia:

Telefon: 538 684 116

Email: info@cycledenis.pl

więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl